Direktør Andres Neset klar for å ta Ukom videre: – Vi må jobbe systematisk for læring og forbedring

Det var pasientkontakt som egentlig lokket Andres Neset (41) til legeyrket, men som fersk Ukom-direktør får han bruke både pasientperspektivet og samfunnsperspektivet i arbeidet med å styrke landets pasientsikkerhet. 

Midt i Stavangerregionens travleste næringslivsområder skal pasientsikkerheten styrkes over hele landet. Her holder nemlig Ukom til, en statlig, uavhengig kommisjon som gransker alvorlige hendelser og forhold i helse- og omsorgstjenesten. Kommisjonens andre direktør er klar til å ta fatt på arbeidet som ligger i samfunnsoppdraget Ukom har fått fra Stortinget. 

– Ukom er fremdeles en ung organisasjon som har startet fra absolutt ingenting til å ha 25 heltidsansatte og så langt 26 utgitte rapporter. Arbeidet representerer noe nytt og unikt som jeg mener er grunn til å ta vare på og videreutvikle, sier Neset, fra sitt nye kontor. 

Det var også alt det som Ukom har fått til fra etableringen av, som gjorde Neset interessert i å søke på direktørstillingen. 

– Gjennom arbeidet som fylkeslege og assisterende fylkeslege har jeg blitt mer og mer interessert i systemene og i pasientsikkerhet- og kvalitet. Jeg har lenge fulgt med på Ukom fra sidelinjen, og da muligheten åpnet seg, så søkte jeg, forteller han. 

Kastet ut i pandemiarbeid 

Den ferske direktøren er ofte hjemme på familiegården på Møsstrond, Vinje, i Telemark. Studiene tok Neset videre til Oslo, hvor han studerte medisin og tok doktorgrad i akuttmedisin. Lenge tenkte han at det var akuttmedisin som var framtiden hans. 

– Kombinasjonen mellom det naturvitenskapelige, det pedagogiske, det kommunikative og mitt samfunnsengasjement, fikk meg interessert i samfunnsmedisin. Jeg kjente en dragning mot å få bruke den medisinske bakgrunnen til å jobbe med medisin på gruppenivå. 

Kjærligheten tok Neset til Vestlandet og Stavanger, og han fikk jobb som assisterende fylkeslege og etter hvert fylkeslege hos Statsforvalteren i Rogaland. Få dager før han gikk ut i foreldrepermisjon, stengte landet ned. 

– Det var veldig spesielt å stå på utsiden mens hele Norge ble stengt ned av koronapandemien. Da jeg kom tilbake på jobb, var det bare å brette opp ermene og jobbe med pandemiarbeid i lang tid framover. Et veldig krevende, men meningsfylt arbeid, sier han. 

Ukom ser på hele systemet 

Det skjer fortsatt for mange alvorlige hendelser i helse- og omsorgstjenesten, og en ny studie fra Helsedirektoratet viser at 12 prosent av alle sykehusinnleggelser ender i en pasientskade. Arbeidet med å forebygge alvorlige hendelser er et kontinuerlig arbeid, og utviklingen innen helsefeltet innebærer nye, ukjente risikoer og utfordringer i framtiden. 

– Ukom har et viktig oppdrag i å forebygge at det skjer uønskede hendelser. Vi vet at mange pasientskader kunne vært unngått. Ingen ønsker å påføre skade, eller være en del av et system som påfører skade. Vi trenger å bruke ressurser på forebygging. Det er dyrt når det skjer feil, og feilene skader tilliten til tjenesten. Jeg mener at vi som velferdssamfunn har en forpliktelse til å jobbe systematisk for læring og forbedring, sier Neset. 

Flere aktører i Norge bidrar til å styrke pasientsikkerheten. Ukom har streng taushetsplikt og informantene trenger ikke å frykte sanksjoner. 

– Ukom skiller seg litt ut ved at vi har et så bredt perspektiv som mulig – vi ser på hele systemet. Vi skal bidra til å løfte tema som trengs å jobbe med, men tjenesten selv har et stort ansvar for å holde risikoen nede. I tillegg har myndighetene og de folkevalgte et ansvar for gode rammebetingelser, sier Neset. 

Andres Neset er Ukoms andre direktør.

Ukjente pasientsikkerhetsrisikoer i framtiden 

– Hva tror du blir de største utfordringene innen pasientsikkerhet i årene framover? 

– Det fins områder der vi vet at det er stor risiko, og der vi vet at det fins mange skader – disse vil være aktuelle også framover. Det vi må være oppmerksomme på er omstillingen i tjenesten som blir viktig også i et pasientperspektiv. Det handler om en eldre befolkning, uten at det blir tilsvarende flere helsepersonell. Samtidig er det stadig flere yngre med stort behov for helse- og omsorgstjenester, sier Neset, og fortsetter: 

– Dette skjer samtidig med at kommuneøkonomien blir dårligere, og at det er økt usikkerhet i verden. Flere midler brukes på forsvaret. Det innebærer at tjenesten må tenke nytt i måter å jobbe på, med nye teknologier. Det vil oppstå nye pasientsikkerhetsrisikoer som vi enda ikke er klar over. Her tror jeg Ukom kan spille en viktig rolle, og vi har kompetanse som bidrar til å gjøre en forskjell. 

Selv om Ukoms framtid har vært usikker, så ligger retningen fast. Oppdraget er å styrke pasientsikkerheten gjennom nasjonal læring. Ukom jobber mye med hvordan rapportene kan gi grunnlag for læring for alle, ikke bare for de som var involvert i de aktuelle hendelsene. 

– Retningen er definert av oppdraget vi har. Så kommer vi til å måtte ta noen strategiske valg på hvordan vi best skal løse det oppdraget. Det blir spennende å ta fatt på, avslutter Neset.